Wielu studentów zastanawia się nad tym, ile zajmuje napisanie pracy inżynierskiej i kiedy zabrać się za tworzenie poszczególnych rozdziałów. Niestety niektórzy zwlekają z pisaniem i czekają do ostatniej chwili, co powoduje nadmierny stres, zdenerwowanie, a także frustrację i nieprzespane noce. Za tworzenie swojej pracy najlepiej zabrać się jak najszybciej, ponieważ zwiększa to szanse na ukończenie studiów w terminie.
Ile zajmuje napisanie pracy inżynierskiej?
Stworzenie pracy dyplomowej to spore wyzwanie, składające się z wyboru tematu, spotkań z promotorem i seminariów, pisania części teoretycznej i praktycznej, a czasami również przeprowadzenia badań lub zrobienia projektu. W praktyce to, jak długo pisze się pracę inżynierską, zależy od takich czynników jak:
- złożoność tematu i samego projektu;
- posiadanych materiałów;
- sposobu współpracy z promotorem;
- własnej motywacji.
Można uznać, że czas pisania pracy inżynierskiej to minimalnie 2 miesiące, chociaż zwykle trzeba poświęcić na to cały semestr lub dwa. Niektórzy polecają nawet rozpoczęcie tworzenia zarysów swojej pracy jeszcze na początku studiów. Takie rozwiązanie nie jest jednak wcale dobre, ponieważ przez prawie trzy lata na uczelni wiele się może zmienić, zarówno w kwestii indywidualnych zainteresowań, jak i projektów badawczych, a także wymagań ze strony uczelni i promotora.
Praca inżynierska – ile czasu poświęcić na pisanie?
Na samodzielne tworzenie pracy inżynierskiej należy poświęcić od 2 do 10 miesięcy, chociaż wiele zależy od indywidualnych umiejętności, motywacji, zainteresowania tematem, a także współpracy z promotorem. Niektórzy opiekunowie naukowi prowadzą studentów krok po kroku przez cały proces pisania pracy dyplomowej i proszą o opracowanie poszczególnych rozdziałów na konkretne terminy. W ten sposób rzeczywiście można stworzyć pracę znacznie szybciej i nie mieć opóźnień. Dobrze pamiętać o tym, aby nie pisać dopiero na ostatnią chwilę, ponieważ może to spowodować poważne problemy z zaliczeniem seminarium, ustaleniem terminu obrony oraz uzyskaniem tytułu inżyniera.
Jak szybko napisać pracę inżynierską?
Istnieje kilka sposobów, które pozwalają na znaczne przyspieszenie procesu pisania pracy dyplomowej. Pierwszym z nich jest skorzystanie z dobrych narzędzi naukowych. Na rynku dostępne są nie tylko programy do pisania jak Word, ale także bardzo profesjonalne oprogramowania do liczenia i analizowania danych (zamiast Excela, można wybrać Statisticę lub SPSS). Dodatkowo można skorzystać z narzędzi do automatycznego tworzenia przypisów lub bibliografii, co znacznie ułatwia część pisania. Korzystając z Google Scholar, można wyszukać odpowiednie pozycje bibliograficzne, a następnie kliknąć znaczek cytowania i wybrać odpowiedni zapis bibliograficzny, a następnie go skopiować. Spore znaczenie ma także zadbanie o odpowiednią organizację czasu własnego. Zamiast poświęcać ostatni semestr na studiach inżynierskich na spotkania ze znajomymi oraz imprezy, warto skoncentrować się na pracy dyplomowej. Ten ostatni wysiłek przybliża do celu, którym jest ukończenie studiów i zakończenie edukacji lub pójście o krok dalej, na studia magisterskie. Organizacja czasu pracy jest łatwiejsza, jeśli korzysta się z nowoczesnych technik. Świetnie sprawdza się technika Pomodoro, polegająca na tym, aby pisać pracę przez 25 minut, a następnie robić 5 minut przerwy. Do tej techniki wystarczy włączyć stoper na swoim telefonie lub kupić budzik. Po dwóch lub trzech takich turach (po 25 + 5 minut), można zrobić półgodzinną przerwę na obiad, krótki spacer, czytanie książki, ćwiczenia fizyczne. W ten sposób można zapanować nad swoją pracą i znacznie szybciej stworzyć poszczególne treści. Czasami zdarza się jednak, że student poza pisaniem pracy inżynierskiej, musi jeszcze pracować na pełen etat (czy też w mniejszym wymiarze). W takiej sytuacji można skorzystać z innego rozwiązania, czyli pomocy specjalistów. Sprawdź naszą ofertę i dowiedz się, ile czasu możesz zaoszczędzić, jeśli to nam zlecisz pisanie prac.