Jak napisać pracę bez plagiatu?

Nieznajomość prawa szkodzi – dlatego też warto wiedzieć, co to jest plagiat oraz jakie są jego konsekwencje. Wbrew pozorom, niekoniecznie musi to być wyrachowane działanie, a pośpiech, przeoczenie lub też po prostu brak wiedzy o prawach autorskich. Oczywiście, możesz też mieć po prostu obawy, czy Twoja praca dyplomowa przejdzie przez system antyplagiatowy. W artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, które uchronią Cię przed popełnieniem plagiatu.

Czym jest plagiat pracy dyplomowej?

Skąd biorą się obawy, że Twoja praca zostanie zakwalifikowana jako plagiat? Przede wszystkim należy powiedzieć, że pisząc pracę dyplomową, niezależnie od tego, czy jest to licencjat, czy doktorat, zawsze będziesz opierać się na innych źródłach, takich jak artykuły naukowe, opracowania oraz definicje. Ich użycie samo w sobie nie jest plagiatem – zamieszczając je, należy parafrazować lub po prostu użyć cytatu. Odpowiedzmy więc na tytułowe pytanie – co to jest plagiat? Jeśli w całości skopiujesz czyjąś pracę dyplomową, tekst, grafikę czy publikację i nie oznaczysz autora, popełniasz przestępstwo. Standardowo informacje o źródle oznacza się przypisem, który umieszcza się na dole strony. Każdy student, na początku współpracy z promotorem, powinien otrzymać informacje co do tego, jakie są wymagania uczelni w kwestii przypisów, można bowiem korzystać z systemu Harwardzkiego lub Vancouverskiego. Kiedy zakończysz pracę, na ich podstawie stworzysz bibliografię, która musi być dołączona do pracy dyplomowej. Teraz, kiedy już wiesz, co nie jest plagiatem, łatwiej będzie Ci go uniknąć.

Jak napisać pracę bez plagiatu?

Warto pamiętać o tym, że plagiat w pracy licencjackiej i plagiat w pracy magisterskiej to zupełnie osobne kwestie. Praca licencjacka nie jest pracą empiryczną, natomiast ma charakter teoretyczny, kazuistyczny lub badawczy. Dlatego też dużo łatwiej jest w niej popełnić plagiat, przykładowo nie oznaczając źródeł. Jeśli umknęło Ci kilka przypisów, a system to wykryje, wystarczy nanieść poprawki. Pamiętaj o tym, co nie jest plagiatem: każde dzieło, które powstaje w niezależnym procesie twórczym, nawet jeśli treść jest zbliżona do oryginału. Najważniejsze jest więc to, abyś w pełni skupił się lub skupiła na samodzielnym myśleniu – każda praca dyplomowa jest oparta na innych publikacjach, ale Twoją rolą jest, aby przedstawić je w odniesieniu do tematu. Jeśli jednak przydarzy Ci się nieprzyjemna sytuacją, jaką jest odrzucenie tekstu przez system antyplagiatowy i w wyszukiwarkę Google wpisujesz “wykryto plagiat w mojej pracy”, podpowiadamy, co należy zrobić.
 
Jak napisać pracę bez plagiatu

Wykryto plagiat w mojej pracy – co dalej?

Plagiat w pracy dyplomowej to oczywiście poważna sprawa, dlatego należy zadbać o właściwe wskazanie źródeł. Jeśli Twój tekst nie jest w całości skopiowany, kara za plagiat raczej nie będzie Cię dotyczyć – wystarczy wprowadzić odpowiednie zmiany, np. uzupełnić przypisy, cytaty oraz pomyśleć nad zmianą konkretnych zdań. Być może jednak nie masz na to czasu, właśnie zachorowałeś lub po prostu nie dasz rady zająć się swoim licencjatem lub magisterką i oddać pracy w wyznaczonym terminie. W takiej sytuacji możesz zwrócić się do nas, firmy PomocWPisaniu.pl. Zatrudniamy specjalistów z różnych dziedzin, gotowych do sprawdzenia, redakcji oraz poprawy prac dyplomowych. Plagiat w pracy licencjackiej oraz plagiat pracy magisterskiej to nie koniec świata – wystarczy zadbać o jakość tekstu, aby został on zaakceptowany. Pamiętaj, że liczy się też opinia promotora, nie tylko systemu, i to ona jest najważniejsza. 

Co grozi studentowi za popełnienie plagiatu?

Jeśli jednak do sprawdzenia złożyłeś lub złożyłaś odkupioną pracę, która znajduje się w Archiwum Prac Dyplomowych, nie łudź się, że sprawa nie wyjdzie. Karą za plagiat, który w świetle prawa jest przestępstwem, może być grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności. Student, który dopuści się kradzieży intelektualnej powinien się też spodziewać wydalenia z uczelni, co oczywiście będzie równało się z brakiem dyplomu, potwierdzającym zdobytą wiedzę. Jeśli więc czujesz, że będziesz miał lub będziesz miała problemy z napisaniem pracy dyplomowej, rozważ zakup wzorcowego tekstu. Taką usługę możesz zamówić również na stronie PomocWPisaniu.pl, dzięki czemu znacznie ułatwisz sobie ułożenie planu pracy, poszukiwanie źródeł oraz tworzenie przypisów. Jest to zdecydowanie korzystna oferta, która zapewni Ci potrzebną pomoc. Nie czekaj na ostatnią chwilę – pomóż sobie już teraz i oddaj promotorowi oryginalną, merytoryczną pracą dyplomową!

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości, pytań prosimy okontakt.


Serwis pomocwpisaniu.pl gwarantuje każdemu swojemu Klientowi całkowitą anonimowość. Materiały, które pomagamy przygotować mogą być użyte wyłącznie w sposób nie naruszający przepisów Prawa Autorskiego oraz Art.272 KK. Oferowana pomoc w pisaniu prac ma na celu usprawnienie postępowania i rozwoju edukacyjnego Klienta i jest w pełni zgodna z polskimi przepisami prawa. Serwis pomocwpisaniu.pl nie odpowiada za dalsze użytkowanie i sposób wykorzystania opracowanych materiałów.

Podziel się tym

Dodaj komentarz