Dlaczego przypisy w pracy licencjackiej i magisterskiej są tak istotne? Przede dzięki nim nie popełniasz plagiatu – pamiętaj, że oznaczone źródła to legalne źródła, a kradzież intelektualna to poważne przestępstwo. Oczywiście, zbyt duża ilość cytatów nie jest dobrze widziana, zwłaszcza jeśli nie są one opatrzone analizą, wnioskami lub opinią. Pozostaje jednak bardzo istotna kwestia: jak robić przypisy? Sprawdź artykuł i pozbądź się wątpliwości!
Jak robić przypisy w pracy licencjackiej?
Zanim przejdziemy do tego, jak zrobić przypisy, warto zapoznać się z ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych. To na jej podstawie możliwe jest cytowanie w pracach dyplomowych, co potwierdza treść artykułu 29: Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości (Źródło: Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Art. 29, Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83). W ten sposób zapoznałeś się już z pierwszym sposobem na to, jak można wprowadzić przypisy w pracy. Jeśli chodzi o przypisy w pracy licencjackiej oraz przypisy w pracy magisterskiej, należy pamiętać o tym, że muszą one być prowadzone konsekwentnie. Zasadą jest, że w tekstach dyplomowych stosuje się przypisy dolne, które oznacza się cyfrą. Ale kwestia tego, czy wybierzesz przypisy harwardzkie, czy będziesz pisał całe imię, czy tylko inicjał, jest już po Twojej stronie. Pamiętaj jednak, że uczelnie zwykle mają określony sposób tworzenia przypisów, dlatego w tej kwestii najważniejsze są wytyczne promotora.
Kiedy zrobić przypisy w pracy dyplomowej?
Kiedy musisz dodać przypisy podczas pisania prac licencjackich? W momencie, kiedy cytujesz fragment innego tekstu, wstawiasz do dokumentu grafikę lub zdjęcie, a także zawsze wtedy, kiedy w swojej opinii, analizie oraz wnioskach odwołujesz się do innego autora. Niepoprawnym jest, aby przypisy dolne nie miały związku z danym tematem, nie mogą one też być niekompletne lub niejasne. Najprościej mówiąc, chodzi o to, aby użycie przypisu było uzasadnione – jeśli w pracy badasz twórczość danego pisarza i korzystasz z artykułu, który wskazuje na coś, co potwierdza Twój tok myślenia, nie musisz od razu cytować go w całości (zwłaszcza, jeśli wcześniej jego fragmenty pojawiły się w tekście), a po prostu wstawić tam przypis, który wzbogaci Twoją argumentację. Przydatne będą też przypisy harwardzkie, które podaje się bezpośrednio w tekście. Pamiętaj również, że źródła internetowe muszą także zostać udokumentowane w formie przypisów, w innym przypadku popełnisz plagiat.
Jak pisać literaturę w pracy licencjackiej?
Jak już zostało wcześniej wspomniane, przypisy w pracy licencjackiej oraz przypisy w pracy magisterskiej znacząco pomogą Ci stworzyć końcową bibliografię. Muszą one jednak być dobrze zrobione – wtedy stworzenie bibliografii będzie naprawdę proste. Jedyną różnicą jest to, że w literaturze końcowej najpierw wpisuje się nazwisko autora, a potem jego inicjał. Nie należy tam również wpisywać numerów stron. Wystarczą więc drobne zmiany, aby z przypisów dolnych otrzymać potrzebną listę. Kiedy już będziesz miał kompletny spis książek, artykuł oraz innych źródeł, będzie trzeba ułożyć je alfabetycznie. Tutaj z pomocą z pewnością przyjdą różne opcje w edytorach tekstów, dzięki którym łatwo i przyjemnie stworzysz uporządkowaną oraz ujednoliconą bibliografię, którą następnie umieścisz na końcu Twojej pracy dyplomowej. Dla wielu osób będzie to najprzyjemniejszy etap pisania, ponieważ oznacza on skończenie wszystkich rozdziałów.
Czy w pracy dyplomowej muszą być przypisy?
Wiesz już, jak zrobić przypisy i kiedy je stosować. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz je ominąć, odpowiedź jest jedna: nie, są one obowiązkowe. Nie chcesz przecież zostać posądzonym o plagiat. Staraj się też wprowadzać przypisy dolne na bieżąco, aby niczego nie pominąć. Jeśli jednak masz problem z ich tworzeniem oraz redakcją, możesz skorzystać z usług naszych profesjonalnych redaktorów z PomocWPisaniu.pl. Oferujemy korzystne ceny, które nie obciążą zbytnio studenckiej kieszeni. Zdecydowanie warto pamiętać o takich usługach – nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą!
W razie jakichkolwiek wątpliwości, pytań prosimy okontakt.
Serwis pomocwpisaniu.pl gwarantuje każdemu swojemu Klientowi całkowitą anonimowość. Materiały, które pomagamy przygotować mogą być użyte wyłącznie w sposób nie naruszający przepisów Prawa Autorskiego oraz Art.272 KK. Oferowana pomoc w pisaniu prac ma na celu usprawnienie postępowania i rozwoju edukacyjnego Klienta i jest w pełni zgodna z polskimi przepisami prawa. Serwis pomocwpisaniu.pl nie odpowiada za dalsze użytkowanie i sposób wykorzystania opracowanych materiałów.