Ile stron powinna mieć praca magisterska?

Studenci, którzy stoją w obliczu napisania pracy magisterskiej, nierzadko obawiają się, że ich dzieło będzie zbyt długie lub, co gorsze, za krótkie. Pytając jednak o poradę swojego promotora, można uzyskać informacje, że jego długość jest oczywiście ważna, ale zdecydowanie większe znaczenie ma zawartość merytoryczna pracy dyplomowej. Zadając pytanie – ile stron powinna mieć praca magisterska – najczęściej oczekujemy konkretnych informacji, czy ma być to 60 stron, 80, a może 100? Nierzadko słyszymy w odpowiedzi, że ma być ona na tyle długa, aby w sposób wyczerpujący przedstawiała omawiane w niej zagadnienie. Wciąż nie jest to jednak żaden konkret, a przecież istnieją jasne wytyczne odnośnie pracy licencjackiej, więc z całą pewnością praca magisterska również powinna się o takowe opierać. Jeżeli z jakiś względów nie możesz uzyskać interesujących Cię informacji od promotora czy uczelni, na której studiujesz, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Przygotowaliśmy w nim dla Ciebie kompendium wiedzy, z którego uzyskasz informacje odnośnie tego, ile stron ma mieć praca magisterska. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Od czego zależy liczba stron pracy magisterskiej?

Myśląc o pracy magisterskiej, wiele osób kojarzy ją jako opasłe, naukowe dzieło, którego treść zajmuje nawet kilkaset stron. Jak się okazuje jednak, w większości przypadków wcale tak nie jest, a „wielotomowe” opracowania, ustępują miejsca tym krótszym i bardziej treściwym. Sęk jednak w tym, że biorąc się za ich tworzenie, konieczne jest posiadanie informacji, które pozwolą nam należycie zarządzać swoim dziełem i uzyskać tym samym należyty efekt końcowy, który umożliwi nam podejście do obrony i otrzymanie tytułu magistra. Zanim jednak skupimy się na konkretach i podpowiemy, ile stron w pracy magisterskiej powinno się znaleźć, wyjaśnimy od czego jest ona uzależniona. Otóż standardowa praca magisterska, składa się z:

  •         Strony tytułowej,
  •         Spisu treści,
  •         Opracowania danego zagadnienia (od wstępu do zakończenia),
  •         Bibliografii,
  •         Spisu tabel, załączników, przypisów itp.

Wszystkie powyższe elementy, składają się na łączną liczbę stron pracy dyplomowej. Jeżeli jednak szukamy odpowiedzi na pytanie, jaka powinna być długość pracy magisterskiej, to w tym wypadku pod uwagę bierze się tylko treść takiego opracowania, od wstępu do zakończenia. Jego obszerność jest zależna od rodzaju omawianego zagadnienia i jego złożoności.

Kto decyduje o ilości stron w pracy magisterskiej?

Zanim przystąpi się do pisania pracy dyplomowej, należy zapoznać się z wytycznymi na jej temat, które można uzyskać uczęszczając na seminarium dyplomowe, prowadzone przez wybranego przez studenta promotora. To o czym trzeba wiedzieć, to fakt, że pomimo, istniejących odgórnych wytycznych co do długości pracy magisterskiej, to właśnie promotor decyduje o tym, ile słów powinna mieć praca magisterska, a tym samym – jak długa musi ona być.

Jaka powinna być minimalna ilość stron w pracy magisterskiej?

Pomimo, iż odgórny przykaz mówi o tym, że minimalna liczba stron pracy magisterskiej to 60, wszystko tak naprawdę zależy od polityki danej uczelni oraz wymagań promotora, pod okiem którego będzie tworzona. Niektórzy uważają bowiem, że nie da się napisać rzetelnego opracowania, mającego mniej niż 80 stron, ale są również i ci, dla których zbyt długa magisterka to strata czasu i podczas sprawdzania pracy studenta, wykreślają wszystko, co jest tylko możliwe. Warto pamiętać jednak o tym, aby przestrzegać wytycznych określających, poniżej jakiej ilości kartek nie można zejść tworząc opracowanie, jakim jest praca magisterska. Minimum stron to 60, czyli 30 kartek i tego trzeba się zdecydowanie trzymać.

Jaka powinna być maksymalna ilość stron pracy magisterskiej?

W polskim systemie kształcenia wyższego obowiązują pewne standardy, dotyczące tworzenia prac dyplomowych. Oznacza to zatem, że praca studenta uczącego się na uczelni A, nie będzie zbytnio różniła od tej, którą napisał student z uczelni B. Trzeba pamiętać, aby nie tworzyć zbyt krótkiego oraz zbyt długiego dzieła, jakim jest praca magisterska. Ile stron maksymalnie powinna zatem mieć? Otóż w wielu źródłach można uzyskać informacje, że najlepiej, aby tego typu opracowanie nie przekraczało 90 stron. Warto podkreślić jednak, że ostateczna forma pracy dyplomowej, jest uzależniona tak naprawdę od ustaleń z promotorem i jego oczekiwań. Może bowiem okazać się, że zgodnie z jego przeświadczeniem, ilość stron, jaką powinna mieć praca magisterska, musi wynosić tyle, aby pozwalała w pełni wyczerpać dany temat.

Gdzie znajdę najpewniejsze informacje o ilości stron w mojej pracy magisterskiej?

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, jaką długość powinna mieć Twoja praca magisterska, to niewątpliwie, najbardziej rzetelnych informacji, powinieneś szukać w wytycznych, jakie przygotowała dla Ciebie uczelnia, na której studiujesz. Jeżeli masz trudność w ich uzyskaniu, najlepiej zapytaj o to swojego promotora, a jeśli wciąż nie otrzymujesz interesujących Cię informacji i potrzebujesz pomocy w tym zakresie, skontaktuj się z nami, a my chętnie udzielimy Ci wsparcia w tym zakresie. Pamiętaj jednak o tym, że nie dysponujemy informacjami odnośnie wymogów Twojej uczelni, a jedynie możemy odnieść się do standardów, określonych w polskim systemie kształcenia wyższego.

Kiedy warto pisać dłuższą pracę magisterską a kiedy nie?

Dłuższą pracę magisterską warto niewątpliwie pisać w sytuacji, kiedy temat zagadnienia, które w niej poruszamy, jest złożony i chcemy go jak najlepiej omówić. Jeżeli jednak okazuje się on być stosunkowo łatwy i mało odkrywczy, wówczas skupmy się na konkretach i nie lejmy przysłowiowej wody.

Podsumowanie: ile stron powinna mieć praca magisterska?

Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, praca magisterska powinna mieć minimum 60, a maksimum 90 stron, liczonych od jej wstępu do zakończenia. Nie wliczamy w tą ilość strony tytułowej, spisu treści i bibliografii. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w opracowaniu swojej pracy dyplomowej, zgłoś się do nas, a chętnie Ci go udzielimy. Pamiętaj jednak o tym, że podstawą Twojej twórczości, powinny być wytyczne z uczelni i od promotora. Nasz specjalista pomoże Ci w jej napisaniu, jednak nie ponosi odpowiedzialności za efekt końcowy i uzyskaną przez Ciebie ocenę, ponieważ to Ty jesteś autorem pracy dyplomowej i od Ciebie zależy, jak będzie ostatecznie. Pisanie prac magisterskich to jedna z dziedzin, w których się specjalizujemy, toteż chętnie Ci w tym pomożemy.

Podziel się tym

Dodaj komentarz