Od czego zacząć pisanie pracy dyplomowej?

Proces pisania pracy dyplomowej, wymaga stworzenia odpowiedniego harmonogramu. Niestety często zdarza się, że studenci zaczynają tworzyć swoją pracę dopiero pod koniec ostatniego semestru studiów, albo w ogóle rezygnują z podjęcia tego wysiłku i nie podchodzą do obrony. Właśnie dlatego tak ważne jest efektywne zaplanowanie swojej pracy krok po kroku. 

Jak zacząć pisać pracę magisterką lub licencjacką?

Pierwszym etapem pisania swojej pracy dyplomowej jest wybór odpowiedniego tematu. Czasami tematyka jest narzucona przez promotora, a w innych wypadkach to student może swobodnie zdecydować, o czym chce napisać. Zdarza się również, że promotor przedstawia kilka tematów, a osoby zainteresowane zgłaszają się i wybierają odpowiednie dla siebie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że to właśnie od konkretnego tematu zależy zwykle cały proces pisania pracy dyplomowej. Dlaczego? Po pierwsze dlatego że osoba zainteresowana konkretną koncepcją, aspektem danej dziedziny, zwykle szybciej napisze pracę. Po drugie niektóre tematy wymagają bardziej skomplikowanych badań, a inne tylko stworzenia części teoretycznej. W takim razie jak zacząć pisać pracę inżynierską, magisterską lub licencjacką? Po dopasowaniu tematu najlepiej stworzyć plan pracy oraz harmonogram swoich działań. Chodzi o to, aby zapisać sobie przykładowo, że do stycznia napisana zostanie część teoretyczna, do marca część badawcza, a do kwietnia wnioski z pracy. W ten sposób powstaną sztywne ramy czasowe. Dodatkowo najlepiej stworzyć cały plan pracy, w którym rozpisane zostaną poszczególne podrozdziały oraz informacje o tym, co się w nich znajdzie. Praca licencjacka zwykle zawiera od 40 do 60 stron, a więc można napisać ją stosunkowo szybko. Nie oznacza to jednak, że pisanie prac należy zostawić na ostatnią chwilę, ponieważ najlepiej rozpocząć od razu po otrzymaniu tematu. Z kolei praca inżynierska wymaga zwykle dodatkowych obliczeń oraz wielu konsultacji z promotorem. Najdłuższa i najbardziej wymagająca jest praca magisterska, gdyż muszą pojawić się w niej badania (ilościowe lub jakościowe). 

Od czego zacząć pisanie pracy dyplomowej

Od czego zacząć pisanie pracy?

Jak zacząć pracę licencjacką lub magisterską? To pytanie zadaje sobie praktycznie każdy student. Po stworzeniu planu pracy najlepiej poczytać trochę literatury, a więc książek, podręczników i artykułów naukowych. Świetną opcją jest zapoznanie się z artykułami pochodzącymi z ostatnich 5 lub 10 lat, ponieważ taka świeża wiedza zwykle się przydaje. Następnie można przejść do kolejnej części, jednak nie będzie to wcale wstęp do pracy. Najlepiej proces pisania rozpocząć od tego, co sprawia największą trudność lub od tego, co jest najprzyjemniejsze w danym wypadku. W obu sytuacjach można w ten sposób zwiększyć swoją motywację. Przykładowo, jeśli dla danej osoby najtrudniejsze jest przeprowadzenie badań, to najlepiej właśnie od tego zacząć. Z drugiej strony można także rozpocząć od podrozdziału, który wydaje się najprostszy, na przykład kilku stron w części teoretycznej. Zwykle nie należy rozpoczynać pisania od wstępu, ponieważ znajduje się w nim streszczenie i ogólny opis tego, co znajduje się w pracy. Oznacza to, że zarówno wstęp, jak i wnioski oraz zakończenie, najlepiej stworzyć na samym końcu. 

Kiedy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Jak zacząć pisać pracę magisterską lub inną pracę dyplomową? Okazuje się, że dobrym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania profesjonalnym redaktorom. To właśnie oni wiedzą, jak pisać pracę dyplomową i od czego dokładnie zacząć. Z pomocy firmy, specjalizującej się w tworzeniu i korekcie prac, korzystają najczęściej studenci, którzy muszą łączyć naukę z etatem, a także osoby, które po prostu nie potrafią samodzielnie stworzyć pracy dyplomowej. Takie rozwiązanie rzeczywiście pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz nerwów, a dodatkowo zwykle gwarantuje bardzo dobre recenzje danej pracy. Inną opcją jest zlecenie stworzenia poszczególnych części pracy lub poddanie całości korekcie. Jeśli szukacie Państwo pomocy w pisaniu, sprawdźcie koniecznie naszą ofertę.

Podziel się tym

Dodaj komentarz