Jak powinna wyglądać praca doktorska?

Zastanawiasz się, na czym polega praca doktorska? Dobrze trafiłeś lub trafiłaś – z naszego artykułu dowiesz się najważniejszych kwestii, takich jak wymogi formalne odnośnie prac doktorskich. Praca doktorska oraz jej obrona to duże osiągnięcie, otwierające drzwi do dalszej kariery naukowej. Warto więc poświęcić jej dużo uwagi, aby w stu procentach spotkać się z oczekiwaniami promotora oraz Rady Naukowej, która uczestniczy w przewodzie doktorskim.

Jak powinna wyglądać praca doktorska?

O tym, ile rozdziałów powinna mieć praca doktorska, opowiemy dalej. Na razie skupmy się na bardziej istotnej kwestii, a mianowicie na tym, na czym polega praca doktorska. W przypadku pracy licencjackiej oraz pracy magisterskiej ocenia się zupełnie odmienne aspekty. Największą różnicą pomiędzy tymi etapami studiów jest jednak to, że doktorat powinien stanowić oryginalne rozwiązanie problemu naukowego. Temat powinien być Ci znany już od początku, ponieważ na studia doktoranckie nie może zapisać się każdy i to właśnie również od niego zależy wynik Twojej rozmowy kwalifikacyjnej. Zanim jednak przejdziesz do pisania dysertacji, pamiętaj, że będziesz też musiał publikować artykuły naukowe związane z tematyką studiów, prowadzić zajęcia, a także pilnować terminów.   

Jak napisać rozprawę doktorską?

Tak samo jak praca licencjacka i magisterska, tak samo i dysertacja ma swoje wymogi formalne. Praca doktorska jest między innymi dużo większa pod względem objętości, ponieważ, uśredniając, musi ona liczyć od 200 do 300 stron. To oczywiście odpowiedź na pytanie “rozprawa doktorska – ile stron”. Pozostaje jednak jeszcze bardziej paląca kwestia, a mianowicie jak napisać doktorat. Pamiętaj, że studia doktoranckie trwają cztery lata i przez ten czas będziesz musiał poszukiwać źródeł, prowadzić badania, a przede wszystkim być na bieżąco z aktualnościami z Twojej dziedziny naukowej. Jeśli chodzi o to na czym polega praca doktorska, to, uściślając, musi ona być w pełni oryginalna, przedstawiać cel oraz sposób jego osiągnięcia, metody badań, uzyskane wyniki, a także wnioski. Ważnym etapem jest też dyskusja nad uzyskanymi wynikami. Wiele jednak zależy od tego z jakiej dziedziny naukowej będziesz pisał pracę. Przykładowo, na kierunkach artystycznych wykonuje się projekty, które następnie prezentuje się podczas przewodu doktorskiego.

Jak powinna wyglądać praca doktorska

Ile rozdziałów powinna mieć praca doktorska?

Zastanawiasz się, ile rozdziałów powinna mieć praca doktorska? Już odpowiadamy! A właściwie, odpowiedź jest bardzo prosta i brzmi… wszystko zależy od Twojego planu. Ze względu na to, ile stron rozprawa doktorska powinna mieć (od 200 do 300), rozdziałów może być naprawdę wiele. Wszystko oczywiście powinno się znaleźć w konspekcie, a następnie w planie doktoratu. W zależności od tematu Twojej pracy, możesz np. podzielić doktorat na dwa rozdziały – jeden dotyczący teorii, a drugi badawczy, następnie natomiast tworzyć odpowiednie, bardziej szczegółowe podrozdziały. Pamiętaj też, że każda szkoła wyższa ma własne wymogi formalne. Praca doktorska musi być oczywiście napisana zgodnie z nimi, dlatego zanim zaczniesz planować i rozpisywać wstępną mapę myśli, koniecznie zapoznaj się z informacjami, które z pewnością znajdziesz na stronie internetowej Twojego wydziału lub uczelni.

Ile zajmuje pisanie doktoratu?

Wiesz już, ile stron praca doktorska powinna liczyć, a także ile rozdziałów powinna mieć praca doktorska. Ile jednak zajmuje pisanie dysertacji? Studia doktoranckie nie powinny trwać więcej niż 4 lata, a minimum 2. W tym czasie będziesz więc musiał lub musiała oddać gotowy tekst. Pamiętaj  jednak, że studia doktoranckie to narzędzie, dzięki któremu będziesz mógł prowadzić badania na wybrany przez Ciebie temat. A jeśli potrzebujesz pomocy, przykładowo z korektą treści lub opracowaniem źródeł, możesz zwrócić się do naszych ekspertów. Zatrudniamy osoby, które są specjalistami w swoich dziedzinach nauki, a także profesjonalnych redaktorów. Warto również dodać, że zapewniamy całkowitą poufność danych naszych Klientów oraz przekazywanych nam materiałów. Skontaktuj się z nami i zdaj się na pomoc rzetelnych pracowników PomocWPisaniu.pl!

Podziel się tym

Dodaj komentarz