Jak powinna wyglądać bibliografia w pracy licencjackiej?

Pisanie pracy licencjackiej może być stresujące, dlatego dzisiaj skupimy się na jednym, bardzo ważnym aspekcie tego procesu. Mowa będzie oczywiście o tym, jak napisać bibliografię, ponieważ w na ten temat krąży wiele mitów. Wbrew pozorom nie jest to jednak trudne – należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Oto nasze porady, jak zrobić bibliografię!

Jak powinna wyglądać bibliografia?

Zacznijmy od początku, a więc od tego, co to bibliografia. Termin ten oznacza uporządkowany spis dokumentów pisanych oraz innych źródeł, z których korzystałaś lub korzystałeś podczas pisania pracy licencjackiej. Wcześniej pojawiają się one jako źródła, do których odsyłasz czytających na danej stronie, w przypisach. Przypisy należy opisywać dokładnie tak, jak określiła to uczelnia w zasadach dotyczących ich tworzenia. Skoro wiesz już, co to jest bibliografia, z pewnością łatwiej będzie Ci ją stworzyć. Pozostaje jednak kwestia, jak napisać bibliografię. Otóż, jak już zostało wspomniane, podstawą są oczywiście przypisy, w spisie źródeł zamieszcza się jednak najpierw nazwisko autora, a następnie inicjał jego imienia. Pamiętaj też o tym, aby nie wpisywać tam konkretnych numerów stron – tego typu informacje zamieszcza się w adnotacjach uzupełniających w treści, a dokładniej na końcu strony.

Ile pozycji w bibliografii w pracy licencjackiej?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy i jak zrobić bibliografię, podpowiemy, że jest to ostatni element Twojej pracy nad licencjatem. Ewentualnie można powiedzieć, że w momencie, kiedy uzyskasz pozytywną opinię od swojego promotora, wtedy możesz zacząć robić spis. W kwestii tego, ile pozycji powinna liczyć bibliografia, postaraj się, aby nie było ich mniej niż 25. Nadmierne cytowanie jest błędem – odwoływać się do źródeł należy wtedy, kiedy służą one podparciu Twojej tezy lub wytłumaczeniu danego problemu. Oczywiście, jeśli piszesz pracę z zakresu literatury na temat konkretnego dzieła, główna pozycja na pewno pojawi się wielokrotnie na stronach licencjatu, tym jednak nie musisz się przejmować – na pewno nie zostanie to uznane za plagiat. Oczywiście, nie musisz się ograniczać do tylko 25 pozycji. Jeśli wykorzystujesz dane źródła w merytoryczny sposób, śmiało możesz zwiększyć tę liczbę. Pamiętaj też, że bibliografia nie wlicza się do wymaganej objętości pracy licencjackiej, nie musisz się więc martwić o to, że promotor lub recenzent uznają, że jest ona za długa. 

Jak powinna wyglądać bibliografia w pracy licencjackiej

Czy bibliografia powinna być numerowana?

Poznałeś lub poznałaś już odpowiedzi na pytanie co to jest bibliografia oraz jak ją zrobić. Oprócz tego, że musi to być alfabetyczny spis źródeł (pamiętaj, że jako pierwsze w bibliografii podaje się nazwisko autora!), należy również ponumerować wszystkie pozycje. Na szczęście zarówno ułożenie alfabetyczne, jak i numerowanie, są wyjątkowo proste i zautomatyzowane – wystarczy użyć odpowiednich opcji w Twoim edytorze tekstu. Warto pamiętać też o tym, że bibliografię należy podzielić na literaturę przedmiotu oraz podmiotu, chociaż to akurat zależy od tego, czy w swoim licencjacie skupiasz się na twórczości konkretnego autora, np. tomiku wierszy, obrazach, etc., poruszających dany motyw. Literatura podmiotu będzie dotyczyć oczywiście dzieł podmiotu, o którym piszesz, a literatura przedmiotu to wszystkie publikacje, które dotyczą tematu Twojej pracy, a które zostały wykorzystane m.in. do podparcia tezy lub potwierdzenia wniosków.

Jak ułożyć bibliografię?

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz aktualnie wyszukać odpowiednich źródeł, wprowadzić poprawek do rozdziałów, lub też stworzyć przypisów oraz bibliografii, możesz zlecić to naszym specjalistom. To, jak napisać bibliografię oraz inne aspekty tworzenia pracy licencjackiej nie są dla nich żadną tajemnicą, tak samo jak pisanie prac licencjackich z różnych dziedzin naukowych. Nasi Klienci cenią nas za rzetelność, profesjonalizm oraz terminowość – pamiętaj, że możesz zgłosić się do nas nawet z krótkim deadlinem, a my na pewno Ci pomożemy. Sprawdź szczegóły naszej oferty i przekonaj się, jak szeroki zakres usług oferujemy. Zapraszamy do kontaktu!

Podziel się tym

Dodaj komentarz