Gdzie szukać właściwej literatury do pracy magisterskiej?

Jedną z najważniejszych umiejętności, w czasie pisania pracy magisterskiej, jest umiejętność poszukiwania odpowiedniej literatury, a także korzystania ze źródeł. Przygotowanie pracy dyplomowej zawsze wymaga skorzystania z profesjonalnych artykułów oraz książek. 

Gdzie szukać literatury do pracy magisterskiej w sposób efektywny?

Cały proces tworzenia pracy magisterskiej jest złożony i skomplikowany, ponieważ składa się z wielu etapów. Już po wyborze swojego tematu pracy, dobrze zacząć poszukiwać odpowiedniej literatury. Zwykle prace magisterskie bazują na dotychczasowych teoriach i koncepcjach, dlatego można skorzystać z wielu źródeł. W tym wypadku świetnie sprawdzają się zarówno książki, traktowane jako kompendium wiedzy, jak i najnowsze artykuły, prezentujące wnioski z ostatnich badań. Gdzie szukać literatury do pracy magisterskiej? Jednym z prostych sposobów jest porozumienie się z promotorem i zapytanie go o to, gdzie szukać rzetelnych źródeł do pracy dyplomowej i na co dokładnie zwrócić uwagę. Nie każdy promotor chętnie dzieli się z seminarzystami takimi informacjami, albo po prostu nie ma na to czasu. W takiej sytuacji można wybrać się do wydziałowej biblioteki i przeszukać cały katalog, zarówno online, jak i stacjonarnie. Niestety w bibliotece zwykle dostępne są tylko starsze pozycje literaturowe, a dodatkowo nie wszystkie można wypożyczyć. Pisanie prac w takim wypadku oznacza konieczność ślęczenia nad książkami i przepisywania fragmentów do edytora tekstu. W takim razie gdzie szukać materiałów do pracy magisterskiej?

Gdzie szukać właściwej literatury do pracy magisterskiej

Skąd wziąć dane do pracy magisterskiej lub innej pracy dyplomowej?

W niektórych przypadkach biblioteka może posiadać odpowiedni księgozbiór, jednak dotyczy to tylko tych prac dyplomowych, które bazują na nieco starszych koncepcjach, a nie najnowszych badaniach. Inne dziedziny nauki opierają się jednak tylko na literaturze po 2010 lub 2020 roku, a to może oznaczać, że ilość dostępnych książek w bibliotece będzie niewielka. Właśnie dlatego dobrze skorzystać z nowoczesnych wyszukiwarek internetowych. Skąd wziąć dane do pracy magisterskiej? Okazuje się, że jest sporo źródeł, z których można skorzystać, a najpopularniejsze to:

  • Google Scholar, czyli wyszukiwarka artykułów naukowych, które można przeczytać zwykle w formacie PDF, a także wydrukować. Dodatkową zaletą tej wyszukiwarki jest możliwość skorzystania z opcji szybkiego cytowania autora. 
  • Bazy Bibliograficzno-Abstraktowe, w których można szybko sprawdzić artykuły z danej dziedziny nauki. 
  • EBSCO, czyli wyszukiwarka ogólnopolska, w której można znaleźć wiele artykułów naukowych. 
  • Research Gate to strona zbierająca wiele różnych artykułów, a czasami także podręczników. Dodatkową zaletą tego serwisu jest możliwość zgłoszenia prośby o dostęp do całego artykułu, a nie tylko do abstraktu. 
  • Wyszukiwarki uczelniane online, przy czym nie każda uczelnia ma duży księgozbiór.
  • Specjalne serwisy takie jak NUKAT, w których można znaleźć konkretne pozycje, a następnie informację, w jakiej bibliotece są dostępne do wypożyczenia. 

Jak można zauważyć, zdarza się, że wystarczy sięgnąć do Internetu i już można rozpocząć pisanie części teoretycznej. Zwykle jednak konieczne jest zgłębienie wielu pozycji książkowych oraz przeczytanie różnych artykułów naukowych, co zajmuje sporo czasu. 

Skorzystaj z pomocy ekspertów

Jeśli nie wiedzą Państwo, jak zbierać materiały do pracy magisterskiej lub po prostu nie macie na to Państwo czasu, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów. W naszej ofercie dostępne są różne usługi, a więc nie tylko tworzenie całej pracy, ale także jej części, tworzenie bibliografii, pisanie części teoretycznej lub badawczej. W ten sposób można wybrać odpowiednią dla siebie opcję. Nasi eksperci świetnie znają się na poszukiwaniu źródeł do pracy i doskonale zdają sobie sprawę z tego, które książki i czasopisma najlepiej wykorzystać w danym przypadku. Profesjonalni redaktorzy docierają nie tylko do ogólnych zbiorów artykułów, ale także do konkretnych książek i najnowszych badań, dzięki czemu prace są wysokiej jakości, a treść zostaje świetnie dopasowana do wymagań promotora. 

Podziel się tym

Dodaj komentarz