Czym jest rozprawa doktorska?

Rozprawa doktorska, nazywana także dysertacją lub po prostu pracą doktorską, umożliwia uzyskanie stopnia naukowego doktora. Praca taka powinna zostać stworzona przez studenta, kształcącego się w szkole doktorskiej (wcześniej nazywanej studiami III stopnia). Czym jest dysertacja i jak ją napisać?

Co to jest rozprawa doktorska?

Rozprawa doktorska to praca, która ma zostać stworzona przez studenta przez cztery lata szkoły doktorskiej. Taka praca powinna być oryginalna i twórcza, a dodatkowo musi wnosić coś do danej dziedziny. Dysertacja ma zwykle od 200 do 400 stron i znajdują się w niej zarówno rozdziały teoretyczne, jak i praktyczne. Co to jest rozprawa doktorska? Można uznać, że jest to bardzo zaawansowana praca, znacznie dłuższa od magisterskiej. Taka rozprawa powinna również odpowiedzieć na takie pytania badawcze, na które nauka wciąż nie zna odpowiedzi. Najczęściej stworzenie takiej pracy zajmuje kilka lat. W poprzednim systemie, zgodnie z którym po studiach magisterskich można było wybrać studia III stopnia, doktorant miał na napisanie pracy od 4 do 6 lat, a nawet więcej. Obecnie po otwarciu przewodu doktorskiego, należy obronić swoją pracę aż do momentu ukończenia szkoły doktorskiej. Oznacza to, że maksymalny czas pisania dysertacji to cztery lata, jednak w praktyce zwykle jest to czas krótszy o połowę. Dzieje się tak dlatego że otwarcie przewodu następuje na drugim lub trzecim roku nauki w szkole doktorskiej. 

Rozprawa doktorska – jak ją napisać?

Praca doktorska jest znacznie trudniejsza do stworzenia niż licencjacka, czy magisterska. Właśnie dlatego na proces pisania należy dać sobie dużo czasu i przestrzeni. Szczególne znaczenie ma wybór odpowiedniego tematu dysertacji, ścisła współpraca z promotorem, a także stworzenie harmonogramu swojej pracy. Nawet najprzyjemniejszy temat, pisany przez osobę zafascynowaną daną dziedziną nauki, może okazać się bardzo trudny. W końcu w przypadku rozprawy doktorskiej należy wykazać się nowatorstwem, napisać dużą część teoretyczną, a także zwykle przeprowadzić badania lub konkretne analizy. Do tego dochodzi część statystyczna oraz wnioski i obszerna bibliografia. W przypadku pracy doktorskiej bardzo duże znaczenie ma skoncentrowanie się na swoim celu i poświęcanie na pisanie co najmniej godzinę dziennie. Pracy doktorskiej nie da się napisać w dwa tygodnie, ze względu na jej obszerność, a także cały proces współpracy z promotorem. To właśnie opiekun doktoranta ma za zadanie skierować go na odpowiednie tory, podpowiadać, a także pomagać. Niestety często promotor nie interesuje się swoimi doktorantami, tylko prosi o podesłanie poszczególnych rozdziałów pracy. W najgorszym przypadku opiekun doktoranta nawet tych rozdziałów nie czyta, a po dwóch latach współpracy wskazuje nagle na błędy i pisanie prac trzeba zaczynać od początku. 

Czym jest rozprawa doktorska

Obrona rozprawy doktorskiej jako kolejny krok do kariery naukowej

Po stworzeniu pracy dyplomowej i uzyskaniu recenzji, konieczna jest obrona pracy doktorskiej. To właśnie ten moment zwykle wiąże się z dużym stresem. Najczęściej dobra praca sama się broni, dlatego większość osób podchodzących do tego etapu, może odetchnąć z ulgą i zakończyć cały żmudny proces. Co daje obrona pracy doktorskiej i uzyskanie takiego stopnia naukowego? Przede wszystkim satysfakcję i zadowolenie z osiągnięcia celu. Ponadto możliwe jest podjęcie dalszej kariery zawodowej na uczelni, a więc uzyskania stanowiska asystenta lub adiunkta. Dodatkowo niektórzy pracodawcy z firm prywatnych lepiej spoglądają na osoby z doktoratem i oferują im lepsze warunki finansowe.  

Pisanie prac doktorskich – postaw na pomoc profesjonalistów

Proces pisania pracy doktorskiej jest bardzo długi, żmudny i czasochłonny. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, a więc redaktorów z odpowiednią wiedzą i dużym doświadczeniem. Nasi redaktorzy są w stanie pomóc na każdym etapie pisania rozprawy doktorskiej, a więc zarówno w zakresie części teoretycznej, jak i praktycznej, a także w kontekście wyciągania wniosków.

Podziel się tym

Dodaj komentarz